Bursa Diş Beyazlatma

Kişisel bakımına önem veren insanlarda, dişlerin görünüşü çok önemlidir. Öyle ki, dişlerdeki estetik bozukluklar (renk,şekil vb.) psikolojik rahatsızlıklara bile sebep olabilir. Ev ortamında bitkisel yöntemlerle yapılan doğal diş beyazlatma yöntemlerinin yanında dişte renk, şekil ve konum bozukluklarına dair çözümler diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişimi sayesinde kolaylaşmıştır. Diş hekimlerince uygulanan bazı medikal diş beyazlatma yöntemleri de hepimizin evde uyguladığı karbonatla diş beyazlatma, beyazlatıcı etkiye sahip diş macunları veya diş beyazlatma kalemi kullanımına da alternatif olmaktadır. Bu tedaviler arasında diğer yöntemlere kıyasla bleaching yöntemi(renklenmiş dişlerin beyazlatılması) daha zahmetsiz ve ekonomiktir.

Diş renklenmelerinde farklılık görülmesi, tedavilerinde de farklılığa yol açar. Bundan dolayı nasıl bir yöntem uygulanması gerektiğine diş hekimlerinin karar vermesi daha sağlıklıdır.

Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?

Dişlerin beyazlığını kaybetmesinin pek çok farklı etken vardır. Bunların arasında, çocukluk döneminde meydana gelen yapısal bozukluklar, bebekken veya anne karnındayken antibiyotik kullanımı, günlük hayatta sıkça tükettiğimiz sigara, çay, kahve vb. yiyecek-içecekler ve sulardaki flor miktarı yer alır.

Dişlerdeki renk değişimi ikiye ayrılır:

İç renklenme: Fırçalamayla giderilemeyecek, dişin içine işlemiş lekelerdir. Dişlerdeki yapısal bozukluklar da(ilaçlara veya fazla flor tüketimine bağlı) bu kategoridedir. Diş beyazlatma yöntemi de bu tip durumların çoğunda etkili olur.

Dış renklenme: Günlük hayatta sıkça tüketilen sigara, çay, kahve, kola gibi bazı gıdaların boyayıcı etkilerinden dolayı meydana gelen renklenmelerdir. Bu tür durumların diş taşı temizliği ile çözümlenmesi mümkündür.

Diş beyazlatma güvenli midir

 Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

 Diş beyazlatma tedavilerinde uygulanan yöntemler de ikiye ayrılmaktadır.

 Beyazlatıcı jel ve ışık ile ofis ortamında yaklaşık bir saatte yapılan Power Bleaching yöntemi hızlı bir şekilde diş rengini 3-4 ton açan, güvenilir ve  etkili bir beyazlatma yöntemidir.

  Bir diğer beyazlatma yöntemi ise evde yapılan home bleaching işlemidir. Bu işlemde önce ağızdan bir ölçü alınır ve kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine konulan jellerle yapılır. İstenilen beyazlığa ortalama olarak 5-7 gün gibi bir süre içerisinde ulaşılır. Kişiye özel hazırlanan ağızlıklar, renge ve jele bağlı olarak, günde 4-8 saat arası takılmalıdır.

Herkes Diş Beyazlatma İşlemi Yaptırabilir Mi?

Diş hekimi muayenesinden geçildiği ve işleme engel bir diş veya diş eti hastalığı tespit edilmediği takdirde diş beyazlatma tedavisi herkese uygulanabilir. Ağzında ilerlemiş çürükleri ve diş eti hastalığı olanlar ise hekimleri tarafından uygulanacak olan tedavilerini yaptırdıktan sonra beyazlatma işlemini uygulatmalıdır. Diş hekimi tarafından işleme engel bir diş veya diş eti rahatsızlığı saptanırsa bu kişiler diş hekimleri tarafından tedavileri gerçekleştirildikten sonra diş beyazlatma işlemini yaptırabilir. Fiziksel olgunluğa henüz ulaşmamış kişilere, hamilelere ve emzirme dönemindeki annelere diş beyazlatma yöntemi tavsiye edilmez.

Diş Beyazlatma Güvenli Midir Yoksa Dişlere Zarar Verir Mi?

Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda; %10’luk beyazlatma solüsyonu kullanımının bir zarar teşkil etmediği görülmüştür. Diş beyazlatma işleminden dolayı dişlerde yapısal bozukluk veya kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma dahi yoktur. Dişlerin beyazlatılması adına farklı ilaçlar da kullanılabilir fakat bu ilaçların da nasıl ve hangi miktarda kullanılacağına diş hekimlerinin karar vermesi en sağlıklı yoldur.

Dişler Herkeste Aynı Oranda Mı Beyazlar?

Diş yapısı her insanda farklılık gösterdiğinden, diş beyazlatma tedavisinin sonuçları da herkeste farklılık gösterir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Beyazlatma jelleri dişlerde azami miktarda hassasiyete sebep olabilir. Aşırı soğuk ve sıcak sıvılara ve havaya karşı oluşacak bu hassasiyet beyazlatma tedavisi uygulanan kişilere rahatsızlık verebilecek durumlardır. Bunlar beklenin dışında olan etkiler değildir. Fakat 24-48 saat içinde geçmeyen ağrılar durumunda beyazlatıcı kullanımına son verilmesi uygun görülebilir. Diş hekimi tarafından uygulanan florür yöntemi, önerilen krem ve diş macunları hassasiyet miktarını düşürür. İçinde potasyum nitrat bulunan diş macunları ise hassasiyeti gidermek adına kullanılan farklı bir yöntem olarak görülebilir.

Beyazlatmanın Etkisi Ne Kadar Sürer?

Beyazlatma işleminden elde edilen sonuç, tedaviyi olan kişinin diş yapısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Kişinin kendisine de bağlı olarak, yaklaşık olarak 6 ay ile 2 yıl arasında diş beyazlığı sabit kalacaktır. Beyazlatma işlemi sırasında ve sonrasında en az 2 hafta dişleri boyayacak maddeler içeren gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

Sizin de dişlerinizin rengi konusunda probleminiz varsa diş hekiminize başvurarak diş beyazlatma tedavisi uygulatabilirsiniz. Diş hekiminiz tarafından yapılan muayene sonrasında dişleriniz beyazlatma işlemi için uygunsa kısa süre içerisinde yaptırabilirsiniz.

Yorum Yazın