gulus tasarimi nasil yapilir

Gülüş Tasarımı Nedir, Nasıl Yapılır, Kimler İçin Uygundur

Farklı sebeplere bağlı olarak estetik görünümü bozulan dişlerin; hastanın ağız ve yüz şekli de dikkate alınarak estetik bir görünüme kavuşturulması işlemine gülüş tasarımı denir. Gülüş tasarımının hem dişlere hem de diş etlerine yönelik geliştirildiği bilinmektedir. Gülüş tasarımında temel hedef; estetik bir görünümün yanı sıra doğal bir güzelliğin de elde edilmesidir. Dolayısıyla gülüş tasarımının yapılması süreci son derece hassas olan bir süreci beraberinde getirmektedir.

Dişlerde estetik bir gereksinimin ortaya çıkmasına paralel olarak gülüş tasarımın da gündeme geldiği bilinmektedir. Gülüş tasarımında yapılması gereken işlemlerin, kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Gülüş tasarımında hangi işlemlerin yapılacağı belirlenirken; hastanın yaşı ve cinsiyetiyle birlikte yüz hatları da dikkate alınmak durumundadır. Bununla birlikte hastanın gülüş tasarımından nasıl bir katkı beklediği de dikkate alınmalıdır. Ancak bu sayede üst düzeyde bir gülüş tasarımının var olduğundan söz etmek mümkün olmaktadır.

Gülüş tasarımı süreci her zaman oldukça hassas bir süreci içermektedir. Gülüş tasarımında ilk önce çürük dişlerin ve diş etlerinin tedavisi yapılmaktadır. Sonrasında etkili bir şekilde diş temizleme işlemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu aşamadan sonra yapılacak olan işlemlerse tamamıyla hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Gingivektomi ismiyle tanımlanan diş eti estetiği girişimlerinin yapılıp yapılmayacağı da bu aşamada netleşmektedir. Yine ihtiyaca göre iplant vb uygulamaların da yapılıp yapılmayacağına gülüş tasarımından önce karar verilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı mutlaka belirli bir planlama dahilinde yapılmalıdır. İlk önce hastanın gülüş tasarımından nasıl bir estetik beklentisi bulunduğunun tespit edilmesi şarttır. Bununla birlikte nitelikli bir gülüş tasarımının yapılması için ortaya çıkan ihtiyacın isabetli bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bu aşamada hastanın ağız yapısının analizinin yapılması gerekmektedir. Bunun için ağız ölçüleri alınmalıdır. Sonrasında hastanın ağız yapısının birebir modeli üzerinden hangi problemlerin bulunduğu tespit edilmektedir. Tespit işleminin ardından ne tür bir işlemin yapılacağına dair gerekli planlamalar eksiksiz bir şekilde yapılmak durumundadır.

Gülüş tasarımının başarılı sonuçlar ortaya koymasında yeni nesil teknolojilerin kullanılıyor olması; beraberinde önemli kazanımları getirmektedir. Bu noktada ileri teknolojilerle hastanın ağız içi fotoğrafları çekilmektedir. Hastanın yüz fotoğraflarıyla birlikte ağız içi fotoğrafları bilgisayar ortamında modellenmektedir. Özel programlar aracılığıyla bilgisayar ortamında etkili bir düzeyde ölçümler yapılmaktadır. Sonrasında hastanın yüz şeklinde uygun gülüş tarımı örnekleri geliştirilir. Bu aşamada gülüş tasarımının uygulanması sonrasında ortaya çıkacak olan görüntünün ortaya çıkması sağlanır. Bu da karar verme sürecini olumlu yönde etkiler.

Gerekli ön çalışmalar tamamladıktan sonra hastanın da fikri alınarak, gülüş tasarımı tedavisine başlanır. Şayet herhangi bir ortodontik müdahaleye gerek yoksa ilk önce hastanın diş etlerine yönelik bir çalışma yapılır. Diş etlerindeki bozuklukların tedavi edilmesi sonrasında şayet bir implant uygulamasına gerek duyulmuşsa; bu aşamaya geçilmektedir. Yine şayet farklı cerrahi müdahaleler de yapılacaksa bu aşamada uygulamaya geçilmektedir. İmplant da cerrahi operasyonlar sonrasında iyileşme süresi kadar beklenmektedir. Sonrasında ihtiyaç bulunuyorsa dişlerin beyazlatılmasına yönelik estetik uygulamalar devreye girmektedir.

Dişlerdeki görsel ya da biçimsel bozuklukların giderilmesi sayesinde estetik bir görselin ortaya çıkası da mümkün olur. Dolayısıyla gülüş tasarımı gündeme geldiği zaman hem görsel hem de biçimsel bozuklukların giderilmesi şarttır. Şayet ihtiyaç duyulursa; porselen ya da zirkonyum kaplamalar sayesinde etkili bir gülüş tasarımının ortaya konulması da mümkün olacaktır. Bütün bu aşamalar sonrasında son derece nitelik düzeyi yüksek olan bir gülüş tasarımı karşımıza çıkmaktadır.

Gülüş Tasarımı Kimler İçin Uygundur?

Diş estetiği ihtiyacının farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Dolayısıyla gülüş tasarımı gündeme geldiği zaman; karşımıza geniş kapsamlı bir çalışma alanı çıkar. Gülüş tasarımının diş yapısında bozukluk olanlar için uygun olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkündür. Yine diş etlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bozuklukların bulunduğu hastalar açısından etkili bir gülüş tasarımına sahip olmak önemlidir.

Dişlerde çarpılık durumu bulunan hastalar için gülüş tasarımının her zaman etkili çözümler ortaya koyduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Yine düzensiz diş yapısına sahip olanlarla ‘’dişlerimden mutlu değilim’’ diyenler için gülüş tasarımının son derece memnun edici sonuçları ortaya koyduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Yorum Yazın