• Barış Mah. İkbal Sok. No:4/A (Acıbadem Acil Girişi Karşısı) 16130 Nilüfer / BURSA
 • (0224) 999 43 11
 • info@netaklinik.com

Neta İletişim

Dişlerini temiz tut gülümsemelerin parlak olsun.

Ağız Diş ve Çene Cererahisi
diş çekimi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız içerisinde yanak, damak, dil, dudak, kaslar vb. gibi yumuşak dokular ile dişler, kemikler gibi sert dokularda gelişen kistik veya tümöral patolojilerin tedavilerini, diş ve çene kırıklarının tedavisini, sürmüş ya da gömük kalmış dişlerin çıkarılması veya sürdürülmesini, protez öncesi cerrahi tedavilerini, diş kökenli kemik içi lezyonların tedavisini (apikal rezeksiyon), çene eklemi (TME) rahatsızlıkları ve hastalıklarını tedavi etmeyi amaçlayan diş hekimliği alanıdır.

Diş Çekimi

Diş çekimi, dişin kemikteki soket denilen yuvasından çıkarılması işlemidir. Dişte meydana gelen rahatsızlıkların tedavisinde öncelikli hedef dişin doğal yapısının korunmasıdır. Ancak bazı durumlar vardır ki dişin çekilmesi gerekebilir. Diş çekimine sebebiyet verebilecek bazı durumlar şunlardır:

 • Çok ileri derecede çürük ve kurtarılamayacak kadar madde kaybı olan dişler,
 • Travmaya uğramış, kırık dişler,
 • Kanal tedavisi uygulanmasına rağmen kurtarılamayan dişler,
 • Gömülü 20’lik dişler,
 • Dişeti hastalıkları nedeniyle sallanan dişler,
 • Düşmesi gerektiği halde, düşmeyen süt dişleri,
 • Tam sürmemiş gömülü veya yarı gömülü dişler,
 • Kist veya tümör oluşumuna sebep olmuş olan dişler,
 • Aşırı konum değişikliği nedeniyle, sorun yaratan dişler.

Yirmi Yaş Dişi (Yirmilik Diş) Çekimi

Yirmi yaş dişleri alt ve üst çenenin arka bölümlerinde bulunan dört tane daimi dişlerdir. Bu dişler üçüncü ve son büyük azı dişleridir ve çoğu insanın ağzında genç yaşlarda veya 20’li yaşların başında çıkmaya başlar ve diş hekiminizin önerisine bağlı olarak çekilmeleri gerekebilir.

Her Yirmi Yaş Dişinin Çekilmesi Gerekir mi?

Eğer yirmi yaş dişleriniz doğru pozisyonda yerini almış ve sağlıklı bir diş ise çekime ihtiyaç duyulmaz. Fakat ihtiyaç halinde ortodontik tedavide yer kazanmak amacı ile çekilmesi söz konusu olabilir. Yirmilik dişler aşağıdaki durumlarda çekilebilir:

 • Gömülü diş riski bulunması durumunda,
 • Yirmi yaş dişleri nedeniyle sağlıklı komşu dişlerin zarar görmesi halinde,
 • Enfeksiyon riski durumunda,
 • Kist veya tümör durumlarında.

Diş Çekimi ve Cerrahi İşlemden Sonra Yapılması Gerekenler

➢    Çekim yerine konan steril gazlı bezi en az 15-20 dakika sıkıca bastırarak ısırın. Çekim yarasının ilk andaki kanamaları bu tampon ile giderilmektedir.

➢    Ağzınızı sürekli çalkalamayınız ve sürekli tükürmeyiniz. (Çekim yarasının iyileşmesinin gecikmesine neden olursunuz).

➢    Pıhtılaşma başlayana kadar sızıntı şeklinde kanamanın olması normaldir. Bu kanama 6 ila 24 saat bir süre için devam edebilir. Normalden fazla kanama olması durumunda diş hekiminize başvurunuz.

➢    Ağrı görülmesi durumunda (Aspirin hariç) ağrı kesici alabilirsiniz.

➢    Sigara içmeyiniz ve alkollü içeceklerden kaçınınız.

➢    Çekim yapılan bölge ile hiç ilgilenmeyin. Birkaç gün içerisinde açık kemiğin üzeri diş etiniz ile kapatılacaktır.

➢    Çok sıcak veya soğuk gıdalar tüketmeyin. İlk 24 saat içinde sıvı ve çiğnemeyi gerektirmeyen yumuşak gıdalar alınız. Sonra tedbirli olarak günlük gıdalara geçebilirsiniz.

➢    Diş çekimini takiben 24 saat sonra normal ağız bakımı uygulamalarına devam edebilirsiniz. Bunun için seyreltik ılık tuzlu su veya ağız gargaralarından yararlanabilirsiniz.

➢    Diş çekimi sonrası mümkünse başınızın altına yüksekçe bir yastık koyup, çekim yaptırdığınız gün yatıp dinleniniz.

➢    Cerrahi müdahale ile diş çekimi yapıldıysa şişlik olabilir ve bu normaldir. Dikiş atıldıysa, dikişler 7 ile 10 gün içinde alınmalıdır. Dikişler ağızda iken dilinizi o bölgeye götürmemeye ve dikişlerle oynamamaya özen gösteriniz.

ağız ve diş çene cerrahisi nedir

Çene Kist ve Tümörleri

Çene tümörü ağız boşluğunda görülen içinde sıvı ya da yarı sıvı materyal bulunan, dışı ise yumuşak doku ile çevrili patolojik oluşumlardır.  Bu oluşumlar iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. Kötü huylu olanlar doğrudan ağzın herhangi bir dokusundan kaynaklanabileceği gibi diğer organlardaki kanserin metastaz yapması sonucu da ortaya çıkabilir. İyi huylu tümörler ise kişinin yüzünde estetik ve fonksiyonel bozukluklara yol açabilir.

Apikal Rezeksiyon

Bazen dişe yapılan kanal tedavisi, iltihabın giderilmesinde tek başına yeterli olmaz, kök ucundaki apse ve kemik yıkımı büyümeye devam eder. Apikal rezeksiyon, diş kökü ucundaki bu apsenin veya enfeksiyonun çıkarılması işlemidir .

Ortognatik Cerrahi

Sağlıklı bir ağız yapısı ve ısırma işlemi için alt ve üst çene kemiklerine yapılacak müdahaleler ile alt-üst çene kemiklerinin ilerletilmesi ve geriletilmesi ameliyatlarına ortognatik cerrahi denir.

Bu yöntem dişleri ve çeneleri uygun kapanma göstermeyen, buna bağlı olarak çiğneme ve konuşma fonksiyonları yetersiz olan, yüz estetiği bozulmuş kişiler için önerilir.

Çene şekil bozuklukları, 13-14 yaşlarında belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak cerrahi müdahalenin hemen bu yaşlarda yapılması önerilmez. Kemik gelişiminin tamamlanmasını beklenmelidir. Kemik gelişiminin tamamlanması kızlarda genellikle 16-17 yaş, erkeklerde 17-18 yaş aralığındadır. Ancak bundan sonra ameliyat gerçekleştirilmelidir.

Randevu İçin (0224) 999 43 11

Soru ve Randevu Talepleriniz İçin İletişim Formunu Kullanabilirsiniz

Mesajınızı Aldığımız Zaman Size Dönüş Sağlayacağız.