• Barış Mah. İkbal Sok. No:4/A (Acıbadem Acil Girişi Karşısı) 16130 Nilüfer / BURSA
  • (0224) 999 43 11
  • info@netaklinik.com

Neta İletişim

Dişlerini temiz tut gülümsemelerin parlak olsun.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer
kimlere implant uygulanabilir

İmplant Nedir?

İmplant kelimesi latince “impiantare” kelimesinden türemiş olup bu dilde bitki ekmek anlamına gelmektedir. Tıpta ise “vücuda yerleştirilen yapay nesne” olarak tanımlanmaktadır. Diş hekimliği alanında kullanılan ismi “oral implantoloji” olarak adlandırılmaktadır.

Kimlere İmplant Uygulanabilir?

İmplant uygulanacak kişinin, cerrahi bir işleme engel teşkil edebilecek, sistemik bir hastalığının olmaması gerekir. Uygulama için hastaların 18 yaşını doldurmaları idealdir, bununla birlikte herhangi bir üst yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Hangi Durumlarda İmplant Uygulanır?

Uygun kemik tespit yöntemleri ile uygulanacak bölgedeki kemiğin boyutları ve kalitesi tespit edildikten sonra, tek diş eksikliği, birden fazla dişin eksik olduğu bölgelerde veya tamamen dişsiz çenelerin rehabilitasyonunda, implant uygulaması gerçekleştirilir. Eğer implant uygulanacak bölgede yeterli kemik miktarı yoksa işlem öncesinde kemik tozları o bölgeye uygulanarak, işlem için yeterli kemik boyutları kazandırılır.

Diş İmplantlarının Avantajları Nelerdir?

● İmplantlar çene kemiğinde kaybedilen dişlere benzer şekilde yer alacağından daha estetik sonuçlar sağlanmaktadır.
● Eksik dişlerin tamamlanma sürecinde komşu dişlerde kesim yapılması gerekmediği için dişleriniz korunmaktadır.
● Diş kaybı nedeniyle kaybedilen özgüvenin estetik bir gülüş sayesinde geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat elde edilmektedir.
● Daha iyi çiğneyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme sağlanmaktadır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Zaman Almaktadır?

İmplantın kemikle kaynaşma süresiyle doğrudan ilişkili olan bu süre sistemik sağlık durumunuz, ilgili bölgedeki kemiğin yapısı ve uygulanacak işleme bağlı olarak değişebilecektir. Genellikle uygulamadan sonraki 3. veya 4. aylarda protez uygulanmaktadır. Bu süre implantın kemiğiniz ile tam bir kaynaşma sağlaması için gereklidir. Fakat bu süreyi kısaltacak değişik implant tipleri de mevcuttur. Hangi implant türünün sizin için daha uygun olacağı ile ilgili bilgi diş hekiminiz tarafından size sunulacaktır.
Tek diş eksikliklerinde, sağlam komşu dişlere dokunmadan eksik dişi tamamlamak mümkün olabildiği gibi çoklu diş eksikliklerinde dental implantlar sayesinde hareketli protez yerine sabit protezler kullanabilmek de mümkündür. Tüm çene dişsizlik durumlarında özellikle alt çenede kullanımı zor olan, ağızdan sürekli çıkmaya eğilimli hareketli protezi implantlar sayesinde sabitlemek mümkündür. İmplant üzeri protez planlaması eksik diş sayısı ve konumlarına göre değişmektedir.

Protez Çeşitleri

All on Four ve All on Six İmplant Sistemleri (Sabit Protezler)

Tüm çene dişsizlik durumunda ağızda hiç diş bulunmaması ve çok fazla kemik erimesi olması durumunda sabit dişleri kullanmak için ideal olan tedavi yöntemi All on Four (dörtlü implant sistemi) ve All on Six (altılı implant sistemi)  İmplant Tedavi yöntemleridir. Bu tedavi ile özel yapım 4 ya da 6 implant çenenin kemik bulunan bölgesine yerleştirilerek kişinin sabit dişlere sahip olması sağlanabilmektedir.

Barlı Veya Ball Ataşmanlı (Topuz Başlı) (İmplant Destekli Hareketli) Protezler

İmplant destekli protezler, implant üzerine yerleştirilen ve implantlar tarafından desteklenen protez türleridir. Hiç dişi bulunmayan ancak yeterli kemik seviyesine sahip olan hastalarda implant destekli protezler kullanılabilir. İmplant destekli protez implantlar üzerine yerleştirilirken, klasik protezler dişeti üzerine yerleştirilir ve bu nedenle ağızda sabit kalmaları daha kısıtlıdır. İmplant destekli protezlerin implantlar üzerine yerleştirilebilecekleri özel ataşmanları bulunmaktadır. İmplant destekli protezlerin takılıp çıkarılması oldukça kolaydır.

● Barlı Protezler
Öncelikle 2-5 implant yerleştirilir. Sonra çene kemiği kıvrımını takip eden ince bir metal bar bu implantların üzerine yerleştirilir. Klips ya da başka tipteki ara parçalar bar, protez ya da her ikisine birden yerleştirilir. Protez, barın üzerine uygun şekilde yerleştirilir ve klips ile yerine oturtulur.

● Ball Ataşmanlı Protezler
Çene kemiğine yerleştirilen en az iki adet implant üzerine ucu top şeklindeki metal ataşman oturtularak, protez içerisine de bu ball ataşmanın içine geçtiği başka bir ataşman yerleştirilerek gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Protez ağıza yerleştirildiğinde iki parça birleşerek protezin tutuculuğunu artırmaktadır.

diş implantı fiyatları

Cerrahi Kılavuzlar (Surgical Guide) Yardımıyla İmplant Uygulaması

Dental simülasyon programı ve cerrahi kılavuz uygulamaları, gelişen teknolojinin diş hekimliği alanına sunduğu avantajlardandır. Bu yöntemde hastadan elde edilen kesitler, 3D özelliğe sahip implant programında yorumlanarak kemik kalitesi, boyutlar gibi parametreler belirlenir ve sonrasında bilgisayar ortamında tedavi planlaması yapılır. Üç boyutlu görüntüler üzerinden yapılan tedavi planlaması, diğer tedavilerde bulunan belirsizlik ve riskleri ortadan kaldırmaktadır.

Bu sistemin sağladığı en büyük avantaj, 3 boyutlu program ile yapılmış olan planlamanın, hasta üzerinde uygulama yapmadan, laboratuvar ortamında kapanışı görme olanağı sağlamasıdır. Kapanışa göre ortaya çıkabilecek lokalizasyon ve açı hatalarını düzeltmek için, pek çok sayıda yeniden planlama yapıp bunları model üzerinde görerek son şekli verme imkanı bulunmaktadır. Hasta üzerinde uygulama olmadığı için diş eti kaldırılması ile ortaya çıkabilecek kanama, şişme, morarma gibi durumlar elimine edilmektedir. Tedavi sonrası herhangi bir ağrı görülmemesi ve iyileşme sürecinin daha hızlı olması hastaya konfor sağlamaktadır.

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

İmplantların ömrü, yani ne kadar süre dayanabileceği hususu bazı etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Kişinin genel sağlığı ve daha önemlisi ağız ve diş sağlığı bu süreyi doğrudan etkilemektedir. Düzenli bir şekilde ağız bakımını yapan ve bakım aşamasında gerekli yöntemleri doğru şekilde uygulayan kişilerde bu süre çok daha uzun olabilmektedir. Sigara ve alkol kullanımı süreyi olumsuz etkileyen faktörlerdendir.  Diş eti rahatsızlıkları ve kemik kalitesine etki eden diğer rahatsızlıklar implant ömrünü önemli ölçüde azaltabilmektedir.  İyi bir şekilde planlanan implant tedavisi implant ömrünü arttıran en önemli faktörlerdendir. Bu nedenle uzman bir diş hekimi tarafından kaliteli malzeme kullanılarak uygulanan bir implant hasta tarafından uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilecektir.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı

İmplant tedavisi uygulandıktan sonraki ilk 2 gün içerisinde ağız bakımına önem verilmesi gerekmektedir. Ağız içinde basınca neden olacak hareketlerden uzak durmak gerekir. Bu doğrultuda; İmplant uygulandıktan sonra 1 gün boyunca ağız içi çalkalanmamalı ve gargara yapılmamalıdır. Ağız içinde biriken tükürüğü olabildiğince ağız dışına atmak gerekir.

Tedavinin gerçekleştiği ilk günlerde ağız bakımı esnasında fırçalama ve diş ipi kullanımında dikkatli olunması gerekir. Bunlar mümkün olduğu kadar yavaş hareketler ile uygulanmalıdır. Bunun dışında implant bölgelerini nemlendirilmiş pamuk bez veya gazlı bez ile temizleyebilmek de iyi sonuçlar verecektir.

İmplant Fiyatları (Bursa)

İmplant fiyatlarını etkileyen en önemli etkenlerden birisi implantın kalitesi ve markasıdır. İmplant dişler, protez dişler gibi belirli süreli ömrü olan dişler değildir. Doğru yapılmış bir implant uygulaması ile birlikte ağız hijyenine dikkat edildiği takdirde, sistemik bir rahatsızlık olmadığı müddetçe implantlar ömür boyu kullanılabilmektedir. Dolayısıyla sırf ucuz olduğu için kalitesiz implant uygulaması tercih edilmemelidir. İmplant üretimi yapan az sayıda firmanın bulunması ve genellikle yurtdışından ithal edilmesi fiyatlarda döviz kuruna bağlı olarak artışlar gösterebilmektedir. Bu konuda detaylı ve daha net bilgi alabilmek için kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Randevu İçin (0224) 999 43 11

Soru ve Randevu Talepleriniz İçin İletişim Formunu Kullanabilirsiniz

Mesajınızı Aldığımız Zaman Size Dönüş Sağlayacağız.