Kanal Tedavisi Bursa

Eski zamanlarda hasarlı olan dişler genellikle çekilirdi. Ancak günümüzde endodonti yöntemi ile diş çekimine mecbur kalınmadıkça başvurulmuyor. Diş sağlığı için hekimin uygun görmesi durumunda endodonti yani kanal tedavisi işlemi uygulanıyor. Kısacası bu yöntem dişin doldurulması yöntemidir. 

Endodonti Hangi Durumlarda Uygulanır?

Hekim tarafından uygun görülmesi halinde;

  • Diş çürükleri,
  • Çatlak dişler,
  • Köprü ve takma diş,
  • Derin diş çürüklerinde endodonti yöntemi uygulanmaktadır.
endodonti

Endodonti Nasıl Yapılır?

Endodonti yöntemi dişin durumuna bağlı farklı şekillerde ve seanslarda uygulanmaktadır. 

  1. İlk olarak, kanal tedavisi gerekli olan dişlerin kuronunda bir delik açılır.
  2. Hastalıklı bölge çıkarıldıktan sonra (pulpektomi) pulpa boşluğu ve kök kanalları temizlenir, genişletilir ve kanal dolgusu için şekillendirilir.
  1. Daha sonra geçici dolgu çıkarılır ve pulpa boşluğu ve kanal kalıcı olarak doldurulur. Gutta percha (Güta Perka) adı verilen konik uçlu, kauçuk bir malzeme kanalların her birine sokulur ve genellikle simanla (yapışkanla) yerine yapıştırılır. Bazen, yapısal destek için kanalın içine metal veya plastik çubuk konulabilir.
  2. Son adımda, doğal görünümünü ve şeklini eski hale getirmek için dişin üzerine kuron kaplanır. Diş kırılmış ise, kuronu yerleştirmeden önce dişi onarmak için post uygulaması gerekebilir.

Birden fazla seans varsa sorunlu olan kısma geçici dolgu işlemi yapılmaktadır. İlk zamanlarda bu işlem geçici ağrılara sebep olacaktır.

Yorum Yazın