• Barış Mah. İkbal Sok. No:4/A (Acıbadem Acil Girişi Karşısı) 16130 Nilüfer / BURSA
  • (0224) 999 43 11
  • info@netaklinik.com

Neta İletişim

Dişlerini temiz tut gülümsemelerin parlak olsun.

diş beyazlatma nedir
diş beyazlatma zararlı mıdır

Bleaching de denilen diş beyazlatma işlemi, dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) meydana gelen renklenmeleri giderme işlemidir. İki farklı diş beyazlatma yöntemi bulunmaktadır;

Evde Diş Beyazlatma (Home Bleaching): Hastanın evde kendi başına uygulayabileceği bir yöntemdir, aşamaları şu şekildedir:
➢ Diş hekimi hastanın ağzından ölçü alarak, ince lastik kalıpları hazırlar.
➢ Hasta, kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirerek bu kalıbı dişlerinin üzerine günde en az 6 – 8 saat takar (tercihen uykuda),
➢ Tedavi ortalama 1 – 4 hafta içinde sonlanmaktadır.

Klinikte Diş Beyazlatma (Power Bleaching): İkinci yöntem ise klinikte bir hekim tarafından yapılan beyazlatmadır. Bu yöntemde, ağartıcı ilaç bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir. İlgili dişin üzerine beyaz renkli ışık kaynağı belli bir süre tutulur. İşlem bittiğinde sonuç hemen gözlenmektedir.

Diş Beyazlatma Zararlı Mıdır?

Yapılan bilimsel araştırmalar ve mikroskobik çalışmalar, yüzde 10’luk beyazlatma solüsyonu kullanımının dişlere herhangi bir zarar vermediğini göstermiştir. Dişlerin beyazlatılması için farklı yoğunlukta solüsyonların da kullanılması mümkündür, ancak bunların nasıl ve ne miktarda kullanılacağına ilişkin mutlaka bir diş hekimine danışılmalıdır.

Diş Beyazlatmada Ağrı Olur Mu?

Diş beyazlatma uygulaması esnasında dişlerde ağrı olma olasılığı çok azdır. Ancak nadiren kullanılan oksijen türevli jellerin diş etine sızması sonucunda diş etinde bir miktar sızlama görülebilir. Ancak bu durum fazla uzun sürmemekte ve kısa bir müddet sonra geçmektedir.

Diş Beyazlatmadan Sonra Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

  • Beyazlatma işlemi sonrasında 24 saat içinde sıcak ve soğuk havaya ve içeceklere karşı hissedilen bazı hassasiyetler görülebilir. İşlemden yarım saat önce ve işlem sonrasında alınan ağrı kesici bu hassasiyeti azaltacaktır.
  • Beyazlatma reaksiyonu 24 saat süreyle devam eder. Bu nedenle işlem sonrası 24 saat süreyle renklendirici herhangi bir besin (kırmızı şarap, meyve suları, salçalı besinler, çay ve çay çeşitleri, kahve vs.) tüketilmemesi gerekmektedir.
  • İşlem sonrası 24 saat süreyle hiç sigara içilmemesi, daha sonra da azaltılması tavsiye olunur.
  • İşlem sonrası tüketilen asitli içecekler hassasiyeti artırabilir. Bu nedenle 24 saat süreyle bu tür içecekler tüketilmemelidir.
  • Dişlerin temizliği ve bakımının yapılmasına aynı şekilde devam edilebilir.
diş beyazlatma işlemi

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma fiyatları, Türk Diş hekimleri Birliği’nin her yıl için yayınladığı fiyat tarifesinde belirtildiği çerçevede belirlenir. Ancak klinikler kendi fiyatlandırma politikaları dahilinde diş beyazlatma fiyatları konusunda esnemeler yapabilmektedir. TDB’nin 2020 yılı için belirlediği fiyat tarifeleri şu şekildedir:

ENDODONTİ KDV Hariç KDV Dahil
2-34 Diş Ağartma (Beyazlatma – Devital Tek Diş ) (Seans Başına – Dolgu Hariç) 143,52 155,00
2-35 Diş Ağartma (Beyazlatma – Tek Çene) (Malzeme Ücreti Hariç) 1018,52 1.100,00

Genel tarife bu şekilde olmakla birlikte sizin için en uygun fiyatın belirlenebilmesi için kliniğimizle irtibata geçmeniz tavsiye olunur.

Randevu İçin (0224) 999 43 11

Soru ve Randevu Talepleriniz İçin İletişim Formunu Kullanabilirsiniz

Mesajınızı Aldığımız Zaman Size Dönüş Sağlayacağız.