Şeffaf Plak Tedavisi Nedir, Kimlere Uygulanır?

Dişlerinde bozukluk, ayrıklık olan kişiler için diş şekil bozukluklarını düzeltme işlemi yapılır. Diş tellerinin dişlerdeki görüntüsünden çok fazla memnun olmayanlar için şeffaf plak tedavisi önerilmektedir. Teknolojinin gelişimiyle daha da popüler işlemlerden biri haline gelen şeffaf plak tedavisi nedir, kimlere uygulanır üzerinde önemle durulan konulardan biridir.

Şeffaf plak tedavisinin, klasik yöntemlere oranla daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Daha estetik görsellik kazandırmak amacıyla artık şeffaf plak tedavisine başvurulur. Böylece rahatsız eden kötü bir görünüme neden olmaz ve dişlerinizin sorunsuzca düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada şeffaf plak tedavisinin son derece başarılı sonuçları ortaya koyduğunu rahatlıkla ifade etme de mümkün olmaktadır. Peki, şeffaf plak tedavisi süreci nasıl şekillenmektedir? İşte detaylar!

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Ülkemizde son zamanda en çok tercih edilen yöntemlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Diş teli yaptırmak istemeyenlerin bir bakıma işini daha kolay hale dönüştürmeyi sağlayacak yöntemlerin arasında bulunur. Çünkü şeffaf plak uygulandığı zaman, diş tellerinde olduğu gibi dişlerinizde görünmeyecektir. Dişleriniz üzerinde kötü görüntüye neden olan ve estetik kaygı sağlayan diş tellerinden kurtulmuş olacaksınız. Tam aksine kolay takıp çıkarılma özelliğine sahip olan ve görünmeyen bir yapıya sahip şeffaf plakların gönül rahatlığı ile uygulanmasını sağlamış olacaksınız.

Şeffaf plak tedavisine henüz uygulanmak amacıyla geçiş yapılmadan önce diş doktoru tarafından ilk yapılacak olan işlemlerden biri ise bilgisayarlı tomografi kullanımı olacaktır. Bilgisayarlı tomografi kullanılarak hastanın diş görüntüsünün nasıl olduğu tespit edilir. Aynı zamanda da diş hareketlerinin alınması açısından da gerekli olacaktır. Bilgisayar destekli yazılım ile dişlere uygun bir kalıp çıkartılmış olur. Böylece diş yapınız ile birebir uyum sağlayacak şekilde bir kalıp hazırlanır ve artık dişlere uygulamaya koyulmaya başlanır.

Şeffaf plak tedavilerinin diş tellerine oranla bir fiyat farklılığı söz konusu olduğunu bilmelisiniz. Diş telleri dişlerde kolayca fark edilme, şeffaf plakların daha konforlu olması gibi durumlar göz önünde tutularak fiyatlara yansımıştır. Doğal olarak fiyat ile ilgili bir mukayese yapıldığı zaman şeffaf plak uygulamasının diş tellerine oranla daha maliyetli bir işlem olduğunun altını çizmemiz gerekir. Elbette ki hemen her tedavide olduğu gibi şeffaf plak tedavisinde de uygun olan ya da uygun olmayan hastalar bulunmaktadır.

Benzer İçerik : Diş Teli Tedavisi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Şeffaf Plak Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Şeffaf plak tedavisi nedir, kimler için uygundur diye incelediğimiz zaman diş bozukluğu sorunu yaşayanlar için geçerli bir yöntem olarak öne çıkar. Dişlerde kötü görünüme sebep olan şekil bozuklukları varsa ve tek takma konusunda karamsarlık duyanlar için şeffaf plak tedavisine başvurulur. Şeffaf plak tedavisinin en önemli avantajlarından biri her ne kadar dişlere uygulanıyor olsa da görünmemesidir. Görünmeyen ve çok kolay şekilde takıp çıkartılmasından dolayı tercih sebebidir.

Plakların değiştirilmesi ise ortodonti uzmanının kontrolüyle yapılır. Haftalık ya da iki haftalık olmak üzere değişebilecek şekilde değiştirilmelidir. Başlangıçtan bitim aşamasına kadar değiştirilme işlemleri haftalık olarak yapılmış olur. Bu işlemler sayesinde ise dişler ideal pozisyonlarına kolay şekilde getirilmiş olacaktır.  Plakların doku olarak görünmez ve yumuşak olmasından dolayı herhangi bir problem teşkil etme durumu söz konusu olmayacaktır.

Şeffaf Plak Tedavileri Kimler İçin Uygun Değildir?

Şeffaf plak tedavisi uygulanabilir olup olmadığının bilinmesi içinde diş hekimi tarafından ilk öncellikle muayene yapılması gerekecektir. Yapılacak muayene sonrasında eğer ki şeffaf plak tedavisi konusunda bir sorun söz konusu olmayacağı tespit edilirse, o zaman plak uygulama işlemine geçiş yapılmaya başlanır.

Şeffaf plak tedavisi nedir, kimler için uygundur son derece önemli bir konudur. Şeffaf plak tedavisinde, ağız yapınız ve dişleriniz çok küçükse o zaman plak tedavisinin uygulanması önerilmeyecektir. Burada en çok üzerinde durulacak önemli konulardan biri ise ağız yapınız ve dişlerinizin plak tedavisi için mutlaka uygun olması olacaktır.

Yorum Yazın