dis fircalarini hangi ortamda saklamalasiniz

Diş Fırçalarını Hangi Ortamda Saklamalısınız

Diş fırçaları belki de mikropların en çok barındığı yer olabilir. Bu nedenle diş fırçalarının doğru şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Öncelikle diş fırçanızın bulunduğu yerde klozet de bulunuyorsa, klozeti kapağının kullanılmadığı zamanlarda kapalı olması gerekmektedir. Bununla beraber diş fırçanızın nemli olması da üzerindeki bakteri sayısını artıracaktır. Bu sebeple birden fazla diş fırçası kullanabilir böylelikle fırçanızın tamamen kuru olduğuna emin olabilirsiniz.

Diş fırçalarının korunması için diş fırça kutularının yanı sıra üzerinde havalandırma delikleri olan küçük kapaklar da tercih edilebilir. Bu kapaklar , en azından gün içinde üzerinde toz oluşmasını engelleyecektir. Böylece diş fırçanızın temiz kalmasını sağlamış olacaksınız.

Diş fırçanızı mikroplardan uzak tutmanız için banyo dolaplarında saklamanız kurumasına engel olacağı için sandığınız kadar sağlıklı değildir. Bu sebeple fırçanızı dolap içine koymak yerine banyo dışında bir odada muhafaza edebilirsiniz böylece nemli kalmayacak ve bakteri oluşumunu azaltacaktır.

Diş Fırçası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diş fırçalamak çocukluğumuzda ilk öğrendiğimiz şeylerden biridir. Peki, çocukken öğrenilen bu alışkanlık herkes tarafından doğru şekilde devam ettirilmekte midir? Çoğunlukla çocukken yanlış veya eksik öğrendiğimiz bu alışkanlık büyüdüğümüzde diş eti kanamalarına, diş eti çekilmelerine, çürüklere, diş yapısı bozukluklarına, ağız kokularına neden olabilmektedir. Bu nedenle diş fırçalama şekli ve diş fırçanız çok önemlidir. Doktorlar genel olarak birden fazla sayıda diş fırçanızın olmasını önerirler. Bunun nedeni sürekli nemli kalan diş fırçasında bakteri üremesinin daha çok olmasıdır.

Diş fırçanızı diş yapınıza göre seçmeniz gerekir. Örneğin sarı lekelerle başa çıkabilmek için bilinenin aksine sert diş fırçaları değil yumuşak diş fırçaları kullanılması önerilir. Dişlerinde yapısal bozukluk olanlar arayüz fırçalarını kullanırsa daha iyi sonuç alabilir. Dişleri çık sık olanlar ise mutlaka ağız ipi kullanmalıdır. Bunlar dışında genel olarak çok sert veya çok yumuşak diş fırçaları tercih edilmesi önerilmez. Diş fırçasının orta sertlikte olması tavsiye edilir.

Diş fırçası ve diş fırçalamak hakkında doğru olarak bilinen yanlışlardan birisi, fırçayı ıslatmaktır. Fırçanın ıslatılması fırça kıllarının çok yumuşamasına neden olacağı için fırça fonksiyonunu kaybedecek ve dişlerinizin mekanik olarak temizlenmesi tam anlamıyla sağlanamayacaktır. Bu noktada diş fırçalarının kullanım süresine de dikkat etmek durumundasınız!

Benzer İçerik : Diş Bakımının Püf Noktaları

Diş Fırçaları Ne Kadar Kullanılmalı?

Uzmanlar tarafından diş fırçalarının 3 ayda bir değiştirilmesi önerilmektedir. Çünkü diş fırçasının aşınması ve deforme olması sonucu fırça mekanik temizliği tam olarak yapamamakta, siz dişleriniz temizlendi zannederken aslında diş ve diş etlerinize zarar vermektedir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu, diş fırçaları hastalık atlatıldıktan sonra değiştirilmesidir.

Yorum Yazın